уторак, 23. фебруар 2010.

Fauna-Zivotinjski svijet


Geografski položaj, klima, mediteranski uticaj, kao i prisustvo bukovih i hrastovih šuma kao i karstnih obronaka i visokoplaninskih livada omogućili su razvoj bogate i složene faune NP Lovćen.
Tako, od krupnih sisara na Lovćenu žive vepar, vuk, lisica, kunica, srna, zec, medvjed. Iako fauna sitnih sisara do sada slabo istraživana, u području Nacionalnog parka je registrovano 14 vrsta. Tipični predstanici ove faune na NP Lovćen su bjelogrudi jež, slijepa krtica, vjeverica, šumski puh, kraški miš, slijepi miš potkovičar kao i endem južne Crne Gore i Hercegovine - crnogorska voluharica.
Oko 200 vrsta ptica posjećuje NP Lovćen u toku migracija ili se tu gnijezde: crnorepa grmuša, crnoglava travarka, crvendać,, jarebica kamenjarka, slavuj, sojka i dr.
U fauni Lovćena značajno je prisustvo velikog broja vodozemaca i gmizavaca - do sada je registrovano 16 vrsta. Većina ima međunarodnu zaštitu, a zaštićena su i nacionalnim zakonodavstvom Crne Gore. U Parku je prisutno 11 vrsta gmizavaca: šumska kornjača, gušter, mosorski gušter, zelembać, veliki zelembać, blavor, bjelouška, rječna bjelouška, poskok, zidni gušter, kraški gušter.

Prirodne vrijednosti-biljni svijet


Na osnovu dosadašnjih istraživanja utvrđeno je da na lovćenskom masivu živi 1/3 od ukupnog broja biljnih vrsta Crne Gore odnosno oko 1300 zeljastih i drvenastih biljaka. Među njima utvrđeno je prisustvo endemičnih vrsta Lovćena: lovćenski zvončac i gintlijeva sivka.
U Nacionalnom parku Lovćen prisutan je veliki broj balkanskih endema (vrste koje su prisutne samo na Balkanskom polusotrvu): planinski stolisnik, dalamtinski luk, neumajerova krčagovina, peterov kozlac,, nikolin različak, pantočekov dimak, dalmatinski šafran, hrvatski karanfil, nježna kockavica, modro lasinje, orjenska krkavina, rahendbahova pušina, grizebahova lala, huterova lastavina i dr. Značajno je prisustvo biljnih vrsta sa Lista Bernske konvencije: dokoljen, gorska ruža. Na Lovćenu je prisutan i veliki broj vrsta iz familije orhideja koje se nalaze na Listi Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i faune.
Od habitata koji se nalaze u Appendidž-u i Bernske konvencije (habitati koji su obuhvaćeni projektima EMERALD i NATURA 2000) na Lovćenu je prisutno sedam od kojih je sa nacionalnog aspekta posebno značajan habitat sa munikom Pinetum heldreichii.
Od ostalih tipova habitata-staništa na prostoru Lovćena u najvećem procentu su prisutne bukove šume koje čine oko 70 posto ukupne šumske površine. Tu je prisutna i kultura crnog bora a na jednom lokalitetu na veoma ograničenoj površini na nadmorsko visini od 1300 m prisutan je populacija bora krivulja za koji se sa sigurnošću može konstatovati da je sađen. U nižim položajima prisutne su šume rijetkih lišćara hrasta medunca i cera. Ostalo su livadske zajednice, planinski proplanci, kamenjari i obradive površine.
U okviru granica Parka do sada je konstatovano oko 400 vrsta gljiva. U toku daljih istraživanja moguće je očekivati više od 1500.

понедељак, 22. фебруар 2010.

Mauzolej na Lovcenu

Na dvadesetom kilometru od stare crnogorske Prijestonice nalazi se znamenito zdanje podignuto na zahtjev vladike Rada Petrovića 1845 godine.

Na Jezerskom vrhu(1660m)na mjestu kapele koju je za vječni počinak podigao Rade Tomov,kasnije prozvan za vladiku Petar II Petrović Njegoš 1845 godine,izgrađen je 1974 godine monumentalni spomenik-Mauzolej Petara II Petrović Njegoša.Njegovi temelji su cak sest metara duboko u planinskoj stijeni. Do ovog velicanstvenog spomenika vodi cesta iz Cetinja, duga dvadesetak kilometara. No, da bi se stiglo do Mauzoleja treba se jos popeti uz 461 stepenica.Kapela je najimpresivniji dio Mauzoleja. To je zasvodjena prostorija sa sest bocnih i jednom centralnom nisom, podignuta od najljepseg bokeljskog i brackog mermera. Na visini od devet metara svod je prekriven fascinantnim mozaikom sa cak 200 000 pozlacenih plocica! Velicanstvena Njegoseva figura, rad cuvenog vajara Ivana Mestrovica, dominira ispred centralne nise, gdje je i sarkofag sa njegovim ostacima. Sarkofag podsjeca na tradicionalne crnogorske grobnice, sa drzavnim grbom i krstom isklesanim u kamenu, kao simbolima Njegoseve duhovne i svjetovne vlasti. Sa jednostavnim natpisom: NJEGOS 1813-1851.

Prevoz i transport


Mnogo autobusa saobraca izmedju Cetinja, Bara, Budve,Podgorice i Kotora koji su u ljetnjom dijelu godine organizowani da idu na Lovcen zbog posjete mauzoleju.U prijestonoci Cetinje je moguce unajmiti taksi koji prevozi putnike do nacionalnog parka Lovcen. Za posjetu parku vecina posjetilaca koristi sopstvene ili iznajmljene automobile...

Istorija:


Istorija biljnog i zivotinjskog svijeta igra znacajnu ulogu u nacionalnom parku Lovcen, koji sadrzi devet razlicitih zivotnih zona u veoma malom prostoru. Ovako veliki broj zivotnih zona, rezultat je velike raznolikosti flore i faune. U parku postoji 2,000 biljnih vrsta. Ovo obilje zivota je rezultat naglih visinskih razlika i pod uticajem je dvije klimatske zone: Mediteranske i Kontinentalne zone. Njihova kombinacija na ovako malom prostoru je uzrok stvaranja jedinstvene zivotne sredine. U ovom parku se nalazi i mauzolej Crnogorskog vladara i pjesnika, Petra II Petrovica Njegosa.

Lokacija:


Nacionalni park Lovcen je smjesten u krsovitom regionu Dinarskih Alpa. Nagibi planine Lovcen strmo se uzdizu iznad obalnog podrucja Budve i zapadnog dijela Cetinja. Park se na jugu granici sa autoputem Budva-Cetinje, a na sjeveru sa starim kotorskim putem. “Crna planina”, po kojoj je Crna Gora dobila ime, uzdize se do 1,749 metara nadmorske visine. Park je povrsine 6,220 hektara. Sjediste parka je na Cetinju.